Homepage | EN | CZ | SK
 

 
 
 
Patroni
 
Partneři a sponzoři
 
Sponzoři měsíce
 
 

Novinky a média
Newsbox

 
11.02.2009
Legendární Robin Hood spatřen v Rumunsku!

Objevily se zvěsti, že tento oblíbený lidový hrdina a jeho družina složená z Chance 4 Children (C4C) dobrovolníků byli spatřeni na rumunském území, kde dělali to, co umí nejlépe – pomáhali potřebným dětem!

V lednu 2009 se tým Robina Hooda vydal na průkopnický výjezd do Rumunska, navštívit dětské domovy a nemocnice, aby připravil základy pro podporu těžce zkoušených dětí v této chudé zemi a mohl se k nim vracet pravidelněji.

S rostoucím mezinárodním záběrem Chance 4 Children, kdy náš tým tým postupně pomáhá v zemích jako je Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Maďarsko a Polsko, bylo jen otázkou času a dostupných zdrojů, kdy do tohoto seznamu přibude i Rumunsko. Zdá se, že tento čas právě přišel.

Zatímco nikdo nepochybuje o tom, že současná situace společensky znevýhodněných dětí v České republice a na Slovensku je daleko od ideálu a stále je co zlepšovat, ještě méně pochybností je tom, že existenční situace dětí se dramaticky zhoršuje, pokud postupujeme více směrem na východ Evropy. Rumunské poměry jsou obzvláště trpké. Je poměrně nesnadné pochopit, že v srdci evropského kontinentu stále ještě panují tak trýznivé podmínky.

"Již delší dobu jsme plánovali pomoc pro ohrožené děti v Rumunsku," říká Lech Nawara,  C4C ředitel pro vzdělávání a rozvoj. "Nicméně bylo potřeba tohoto výjezdu, abychom naplno uvědomili, jak bezútěšná je situace opuštěných dětí v této zemi," dodává.

Náš tým viděl životní podmínky, které jsou zdrcující a nenechají vás bez pohnutí. Někdy jsou skutečně až otřesné a snad právě proto byl tým Robina Hooda přijat velmi vřele dětmi, institucemi i jejich představenými.

"Jsme velmi vděční, že jste obětovali svůj čas, abyste navštívili naše děti. Děkujeme za dary, které jste přinesli a za věnovanou pozornost," stojí v jednom z oficiálních dopisů, které jsme přijali z oddělení sociální podpory a ochrany dítěte v Timisoaře.

Výjezd byl organizován ve spolupráci s Janem Franke a jeho iniciativou „Dárek z lásky – v krabici od bot“, která proběhla v několika nákupních centrech v SRN. Jan v průběhu vánočních svátků postavil stánky, kde sbíral od nakupujících dárky pro rumunské děti a pak je balil do krabic od bot. Předtím, než se Jan se svojí milou manželkou Paulou a dvěma dětmi přestěhovali v roce 2007 do Německa, působili více než rok jako dobrovolníci C4C.

Tým tvořili Jan, Lech Nawara, C4C ředitel pro vzdělávání a vývoj programů a Aneka John, asistentka manažera nákupního centra City Gallery Aschaffenburg, SRN. Čtvrtým členem byla naše věrná dodávka – 3,5t Iveco Daily. Kromě 350 krabic dárků a ohromného množství darované čokolády vezli také nové oděvy ze skladu C4C v hodnotě 25 tisíc Euro – v nákladovém prostoru nezbyl ani kousíček volného místa.

Kromě předávání dárků a oděvů stovkám dětí si tým udělal čas i na hudební a klaunské představení v každém zařízení, které navštívil, a učinil tak z distribuce mnohem osobnější záležitost. Zvláště tato část programu sklidila mezi dětmi veliký úspěch a děti se velmi nadšeně zapojily. Návštěva dětské nemocnice Clinic de Urgenţă „Louis Ţurcanu“ v Timisoaře byla původně plánována jen na jednu hodinu, ale nakonec se protáhla na celých pět hodin, protože děti klauny žádaly, aby navštívili každý pokoj.

„Reakce byly prostě úžasné,“ vysvětloval Jan, „děti nás vůbec nechtěly pustit pryč. A my jsme se nechali přemluvit – koneckonců, kvůli tomu jsme tam jeli, abychom se rozdělili o náš nadbytek a čas s dětmi a pomohli jim na chvíli zapomenout na jejich současnou situaci a léčbu!“

Tým cestoval 3000 kilometrů navzdory nepříznivému zimnímu počasí, sněžným bouřím a náledím. Navštívil dětská zařízení a nemocnice v městech Arad, Lipova, Timisoara, Lugoj a Recas. Vyčerpaní, ale nadšení se po necelém týdnu vrátili zpět na C4C základnu. "Nebyla to úplně procházka růžovou zahradou, zvláště v tomto počasí," usmívá se Lech. "Neměli jsme moc času a tak jsme využili každou minutu. Rozhodně to stálo za to. Naší odměnou je dětská radost, která nás všude provázela.

 
 
 
 
 
 
Poslední novinky
22.09.2017
22.08.2017
13.07.2017
04.07.2017
30.06.2017
14.06.2017
10.04.2017
06.04.2017
07.02.2017
21.12.2016
 
Další zprávy